Bize Ulaşın
Ebeveyn Danışmanlığı - Akra Psikolojik Danışmanlık
akrapsikoloji.com - Ebeveyn Danışmanlığı - akrapsikoloji - Akra Psikolojik Danışmanlık

Ebeveyn Danışmanlığı

Ebeveyn Danışmanlığı - akrapsikoloji.com
Ebeveyn Danışmanlığı

Ebeveyn Danışmanlığı

Ebeveyn danışmanlığı, anne ve babaların çocukları ile sağlıklı bir ilişki kurabilmeleri açısından son derece önemlidir. Anne ve babaların çocuklarının gelişimsel süreçleri ile ruhsal durumlarını anlayabilmesi ve çocukları ile güvenli bir şekilde bağ kurabilmeleri açısından danışmanlık hizmeti almaları gereken durumlar arasındadır..

Bu danışmanlık hizmeti kısa süreli olabileceği gibi daha uzun ve derinlemesine çalışmaların gerçekleştirildiği psikoterapi yöntemleri de bulunur. Kısa süreli olan ebeveyn danışmanlığı modellerinde terapi öncelikle soru cevap şeklinde ilerlemektedir. Bu şekilde hem bilgi hem de danışmanlık hizmeti sağlanır.

Psikoterapi süreçlerinde ise anne ve babaların yalnızca bilgi almaları değil, bunun yanında daha derin ve farkındalık geliştirmeleri sağlayan danışmanlık hizmetleri verilir. Bu seanslarda gerekli görülmesi durumunda çiftler çift terapisi ya da yetişkin terapisine yönlendirilebilir.

Ebeveyn danışmanlığı yanında çocuklar için oyun terapisi gibi psikoterapi destekleri de sağlanabilir. Fakat ebeveyn danışmanlığı için çocukların da sürece dahil olmasına gerek yoktur. Yalnızca ebeveynlerin destek aldıkları durumlar da söz konusu olabilir.

Ebeveyn Danışmanlığı Hangi Durumlarda Verilir?

Ebeveyn Danışmanlığı Hangi Durumlarda Verilir?

Ebeveyn danışmanlığı çocuklarda ve ebeveynlerde yaşanan belli durumlara göre verilebilir.

Çocukların;

 • Göz teması kurmaktan kaçınması
 • Kendini ifade edememesi
 • Ebeveyn ile yaşanan çatışmalar ve anne ve babalara karşı tepkisel davranması
 • Ebeveynlere karşı agresif tutum içinde olması
 • Anne ve babanın koyduğu sınırlara uyum sağlayamaması
 • Anne ve babanın varlığından huzursuzluk hissetmesi kaygılı olması
 • Anne ve baba ile oyun oynayamama
 • Anne ve baba yanında çekingen olması içe kapanması halinde psikolojik desteğe başvurulması gerekir.

Ebeveynlerin;

 • Çocuklara sürekli bağırması ceza vermesi ya da çocukla çatışması
 • Çocuk ile iletişim kurmakta sıkıntı yaşaması
 • Çocuk ile yeterli seviyede ilgilenmemesi ve oyun oynamaması
 • Çocuk tarafından sevilmediğini hissetmesi ve bağ kuramaması
 • Çocuğa şefkat göstermekten kaçınması halinde destek alınması gerekir.
Ebeveyn Danışmanlığının Önemi

Ebeveynlerin çocuk gelişimini bilmesi, bilinçli olması açısından son derece önemlidir. Ebeveyn ve çocuk arasındaki problemler genellikle anne babanın çocuğun gelişim sürecini bilmemesinden meydana gelir. Bu süreçte ebeveynlerin gelişim krizlerini yönetememesi birtakım problemlerin meydana gelmesine sebep olur.

Ebeveyn Danışmanlığı için Akra Psikoloji'yi arayınız: 0531 785 76 90

Çocuklarda gelişimsel kaynaklı problemler meydana gelmesi halinde anne ve babada panik meydana gelir. Bu durumda çocukta korku gelişebilir ve olumsuz duygular meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda çocuklar kendilerinde bir problem meydana geldiğini düşünebilir. Çok basit müdahaleler ile çözülebilecek sorunlar anne ve babanın bilinçsiz davranışları ile büyüyebilir. Bu nedenle sorunun çözümü de güçleşir.

Ebeveyn danışmanlığı ile çocukların ihtiyaçlarının karşılanması, çocukların gelişiminde davranışların hangilerinin normal hangilerinin anormal olduğunun bilinmesi çocuğun yaşına uygun olarak gelişiminin sağlıklı olup olmadığının kontrol edilmesi ile ilgili danışmanlık verilmesidir. Çocuklarda meydana gelen gelişim problemleri genellikle ebeveynlerin işlevsel olmayan davranışlarından kaynaklanır. Ebeveynlerin kendi ebeveynlerinden kazandığı bazı davranışlar çocuk yetiştirmede işlevsizdir. Bu gibi durumların fark edilerek danışmanlık alınması son derece önemlidir. Akra psikoloji olarak ebeveyn danışmanlığı ile ilgili sizlere yardımcı oluyoruz.