Bize Ulaşın
Çocuk ve Ergen Psikoterapisi - Akra Psikolojik Danışmanlık
akrapsikoloji.com - Çocuk ve Ergen Psikoterapisi - akrapsikoloji - Akra Psikolojik Danışmanlık

Çocuk ve Ergen Psikoterapisi

  • Anasayfa
  • Çocuk ve Ergen Psikoterapisi
Çocuk ve Ergen Psikoterapisi - akrapsikoloji.com
Çocuk ve Ergen Psikoterapisi

Çocuk ve rgen Psikoterapisi

Psikoterapi kapsamında çocuk ve ergen psikoterapisinin yeri çok daha önemlidir. Çünkü çocuklar ve ergenler doğru zamanda alacakları bir uzman desteğiyle uzun seneler boyunca mutsuz olmaktan kurtulabilirler.

Zamanında uygulanan doğru teknikler onların bedensel oldukları kadar ruhsal açıdan da iyi bireyler olmasına katkı sağlarlar. Bu yaşlarda ruhsal kırılmalar çok daha fazla yaşanabilir. Bu kırılma anlarının yaşamlarını derinden etkilememesi ve kötü izlerin kaynağı olmamaları için çocuk ve ergen psikoterapisi doğru bir yol olabilir.

Çocuklarda ve Ergenlerde Hangi Sorunlar Görülebilir?

Çocuk ve Ergenlerde Hangi Sorunlar Görülebilir?

Ergenlik dönemi çok daha kompleks bir yapıda olabilen dönemlerdir. Özellikle ebeveynlerin tutumları bu kompleks dönemi daha farklı bir hale getirebilir. Burada sadece çocuk ve ergenlerin değil ailenin birbiriyle olan iletişimine ve genel dinamiklere de bakmak gerekir. Çocuk ve ergen psikoterapisi bu yönüyle hem çocuk ve ergenlere hizmet ederken hem de ailelerin değişmesine hizmet eder.

Ergen psikoterapisinde ele alınan pek çok farklı sorun mevcuttur. Bu sorunlar arasında en yaygın olanlar arkadaş problemleri, aile, çocuk ve ergen çatışmaları, çocuk ve ergenlerde bağımlılıklar, okul başarısızlıkları, kişilik bozuklukları, çocuk ve ergenlerde yeme sorunları, çocuk ve ergen suç davranışları, özgüven problemleri, takıntılar, panik atak ya da depresyondur. Sağlıklı bireylerin yetişebilmesi için çocuk ve ergen psikoterapisine büyük ihtiyaç vardır.

Çocukluk ve Ergenlik Dönemleri

Çocuk ve Ergen Psikoterapisi için Akra Psikoloji'yi arayınız: 0531 785 76 90

Her dönem kendine özgü yapılanmaları içermekle beraber çocukluk döneminin etkileri yetişkinlikte de devam etmektedir. Bu sebeple çocukluk döneminde fark edilen sorunların bir an evvel çözüme kavuşturulması gerekir. Tuvalet alışkanlığı kazandırma, kardeş kıskançlığı, ebeveyn kaybı, davranış bozuklukları, tırnak yeme, öğrenmede güçlük, dikkat eksikliği gibi pek çok sorunla karşı karşıya kalınabilir. Çocuk ve ergen psikoterapisi alanında uzman olan kişilerden yardım alınarak geleceğin olumlu şekillendirilmesi sağlanabilir.

Çocuk ve ergenlik dönemi genel hatlarıyla değişim odaklı ve sıkıntılı olabilen bir dönemdir. Çocuk ve ergenlerde kimi zaman içe kapanma durumları ortaya çıkar. Bazı kişilerdeyse aksi yönde agresiflik meydana gelebilir. İçe kapanma da agresiflik durumu da uzman yardımı alınması gereken durumlardır. Kimlik bunalımı, sınav odaklı kaygı, aile üyeleriyle yaşanan sorunlar, özgüven eksikliği, duygusal sorunlar ya da gelecek kaygısı gibi problemler çocuk ve ergenlik döneminde sıklıkla ele alınan problemlerdir. Değişimin yoğun olduğu bu dönemde çocuk ve ergen bireye destek sağlamak büyük önem taşır.

Çocuk ve Ergen Psikoterapisi Nasıl Uygulanır?

Çocuk ve Ergen psikoterapisinin nasıl uygulanacağına terapist karar verir. Tedavi yöntemi belirlenirken ele alınan pek çok kıstas mevcuttur. Terapi alan kişide mevcut olan sorunlar, kişinin gelişim durumu, kişinin hikâyesi ve tedaviye aktif şekilde katılım önemli kıstaslardandır. Bunun yanı sıra kişideki sorunlara göre hangi tedavi türlerinin uygun olduğu da uzman kişi tarafından belirlenir. Duruma göre psikoterapiyle beraber ilaç da kullanılabilir.

Psikoterapide terapi alan kişinin anlaşıldığını hissetmesi oldukça önemlidir. Çünkü terapi alan kişinin ihtiyaç duyduğu en önemli unsurların başında güven ve anlaşılmak gelir. Kendisini rahat hisseden birey duygularını daha iyi şekilde ifade eder ve istenilen yardım daha doğru şekilde sağlanabilir. Akra Psikoloji olarak çocuk ve ergen psikoterapisi alanında tüm uzmanlığımızla sizlere yardımcı oluyoruz. Geleceği daha olumlu hale getirebilmek adına ihtiyaç duyulan profesyonel desteği sağlıyoruz.